Jak wykryć fałszywe oferty pracy

Wokół nas wszędzie poszukują nowych pracowników. Nie zawsze jednak są to solidne oferty. Czasem może chodzić nawet o oszustwo, tylko po to, żeby „pracować za darmo” lub oszuści będą chcieli wyciągnąć z Ciebie jakieś pieniądze.

Gdzie znaleźć pracę?

Tutaj omówimy, gdzie najlepiej szukać pracy, za którą rzeczywiście otrzymasz wynagrodzenie. W tym przypadku ryzyko powinno być minimalne, aby nie dać się oszukać nieuczciwemu pracodawcy.

  • Urząd Pracy – W każdym regionie lub mieście są oddziały UP. Jeśli akurat nie masz pracy, możesz się zapisać do bazy danych bezrobotnych, którzy aktywnie poszukują pracy. Następnie możesz przeglądać oferty pracy w internecie lub osobiście udać się do urzędu, gdzie będą dostępne wolne miejsca pracy. Jeśli natkniesz się na nierzetelną ofertę, możesz poinformować o tym pracowników Urzędu Pracy.
  • Strony internetowe – W internecie istnieje setki stron internetowych, na których można przeglądać wolne miejsca pracy. Większość z nich ma zweryfikowane oferty, które tam publikują. Mimo to nie ma gwarancji, że nie natkniesz się na nierzetelną ofertę. Należy unikać ofert takich jak „szybki zarobek za 2 godziny pracy dziennie” lub „8-12 tysięcy tygodniowo za pracę administracyjną z domu”.
  • Przyjaciele – Kolejnym źródłem informacji na temat poszukiwania pracy mogą być Twoi przyjaciele. Mogą Ci załatwić jakieś miejsce pracy lub polecić miejsce, gdzie możesz ubiegać się o pracę. Możecie również wymieniać się doświadczeniami w poszukiwaniu pracy.

Jakim ofertom unikać

Tutaj omówimy, czemu powinno się unikać podczas szukania pracy, aby nie paść ofiarą oszustów. Ważne jest, aby nikomu nie płacić za pośrednictwo w znalezieniu pracy ani za materiały niezbędne do wykonywania pracy. Oferty, o których będziemy mówić, są szeroko rozpowszechniane, głównie w internecie.

  • Praca zdalna – „Zapłać nam 500 Kč, a my zagwarantujemy Ci pracę. Nie będziesz musiał/a jej szukać sam/a, ale my znajdziemy ją za Ciebie”. Jest to przykład podstępnego oferowania pracy. Ich jedynym celem jest wydłubać od Ciebie pieniądze. Takie firmy oferują te same propozycje, które są łatwo dostępne w internecie.
  • Składanie długopisów | Klejenie kopert – Te dwie manualne prace są kolejnym przykładem oszustwa. Zasada jest taka sama, jak w przypadku poprzedniej oferty. Konkretnie chodzi tutaj o zakup materiałów do pracy ręcznej, które są 5-krotnie przepłacone. Kiedy złożysz wszystkie długopisy, które były w pudełku, i skleisz wszystkie koperty, dopiero wtedy zorientujesz się, że zmarnowałeś pieniądze, a nikt nie zapłaci Ci za wykonaną pracę. Ten przypadek, który miał miejsce w internecie, jest już stary, na którego nabrali się setki ludzi, a twórca tej koncepcji powinien być już ścigany przez prawo lub być w więzieniu. Przypominamy, że to tylko przykładowe przypadki, nie wszystkie firmy, które oferują coś podobnego, są oszustwem.

Rekwalifikacja

Jeśli od dłuższego czasu szukasz pracy i nie znalazłeś jeszcze odpowiedniej ze względu na swoje wykształcenie, to istnieje możliwość przekwalifikowania się na branże, które Cię zainteresują. Ważne jest, aby rozważyć, czy będziesz miał możliwość zatrudnienia w wybranej dziedzinie. Jeśli jesteś zarejestrowany w Urzędzie Pracy, to koszty przekwalifikowania powinny zostać pokryte przez UP. Istnieje wiele przekwalifikowań, które możesz spróbować. Większość z nich trwa około 3 miesięcy, ale niektóre są krótsze. To zależy od wybranej branży. Po przekwalifikowaniu będziesz miał lepsze szanse na znalezienie pracy na rynku pracy.